W pozycjonowaniu stron istotną rolę pełnią słowa kluczowe. To właśnie dzięki nim użytkownik internetu może odnaleźć stronę naszej firmy w wyszukiwarce. Samo dobranie i użycie fraz kluczowych nie jest skomplikowanym zabiegiem. Jednak zanim zaczniemy stosować słowa kluczowe, warto poszerzyć wiedzę na temat tego, jak prawidłowo umieszczać odpowiednie frazy.

Słowa kluczowe – definicja

Frazami kluczowymi nazywamy pojedyncze słowa lub wyrażenia, które wpisujemy w wyszukiwarce Google w celu odnalezienia strony, której treść nawiązuje do podanych haseł. Na przykład, jeśli wpiszemy frazę: jak zostać fotografem, wówczas znajdziemy listę witryn, których zawartość zawiera wyżej wymienione wyrazy.

Słowa kluczowe – zalety

Stosowanie fraz kluczowych zapewnia szereg korzyści. Pierwsza z nich to większa widoczność strony w wyszukiwarce Google, co wpływa na liczbę odwiedzin i popularność firmy.

Rodzaje słów kluczowych

Słowa kluczowe dzielą się ze względu na liczbę wyrazów i funkcje. Poniżej przedstawiamy poszczególne typy fraz kluczowych wraz z ich omówieniem.

  • Short tail – krótkie słowa kluczowe, zawierające w wyrażeniu 1-2 wyrazy. Ta grupa jest wyszukiwana przez osoby, które poszukują ogólnych informacji na temat produktu i nie mają wybranej marki. Przykładowe frazy to: okulary lub okulary przeciwsłoneczne.
  • Long tail – długie frazy kluczowe, zawierające więcej niż 2 wyrazy. Do takiej grupy zaliczamy słowa wyszukiwane przez użytkowników o sprecyzowanych oczekiwaniach. Przykładem mogą być następujące frazy: oferty pracy dla copywriterów lub Warszawa mieszkania do wynajęcia.
  • Branżowe słowa kluczowe – odnoszą się do konkretnej branży. Przykładowe frazy to zdrowie, uroda, motoryzacja, edukacja, filmy.
  • Brandowe frazy kluczowe – słowa zawierające nazwę konkretnej firmy. Przykładowe frazy to kancelaria prawnicza Nowak i Kowalczyk lub przychodnia lekarska Medical.

Jak poprawnie zamieszczać słowa kluczowe?

Istnieją reguły stosowania fraz kluczowych. Od nich zależy skuteczność pozycjonowania. Poniżej zamieszczamy listę wskazówek, dzięki którym poszerzysz wiedzę na temat tego, jak dobierać i stosować słowa kluczowe.

  • Umieszczaj frazy głównie w tytule, nagłówkach i wstępie – te miejsca informują czytelnika, o czym będzie dany artykuł. Dlatego to tutaj głównie powinny znaleźć się frazy kluczowe.
  • Odmieniaj frazy kluczowe – odmiany wpływają na zakres indeksacji, która polega na umieszczeniu danej strony internetowej pod hasłami, wyszukiwanymi w Google przez użytkowników. Proces ten jest dokonywany przez odpowiednie roboty.
  • Staraj się, by frazy kluczowe były zamieszczone naturalnie i zgodne z tematyką strony – pisząc artykuł na temat opon zimowych, przy wykorzystywaniu słów kluczowych nie powinniśmy zbaczać z tematu, poruszając tematykę maszyn budowlanych. Odbieganie od tematu strony internetowej może zniechęcić użytkowników, którzy poszukują odpowiedzi na interesujące ich, konkretne pytania.
  • Dobieraj frazy kluczowe za pomocą wyszukiwania manualnego lub specjalnych narzędzi – warto również zastanowić się, jakich słów kluczowych należy użyć w celu skutecznego pozycjonowania. Wyszukiwanie manualne polega na zbadaniu, jakie frazy cieszą się największą popularnością. W celu doboru odpowiednich słów kluczowych można również użyć narzędzi typu Google Keyword Planner, które wyświetlają propozycję słów kluczowych.

Podsumowanie

Podsumowując, słowa kluczowe to ważny element pozycjonowania strony. Ich stosowanie wpływa na widoczność adresu witryny w wyszukiwarce Google. Wyróżniamy kilka rodzajów fraz kluczowych od krótszych, zawierających w wyrażeniu mniej niż 3 wyrazy (short tail) oraz dłuższych, mających ponad 3 wyrazy (long tail). Aby frazy kluczowe należycie wypełniły swoją rolę, warto znać reguły ich stosowania. Dlatego przed doborem i zastosowaniem słów kluczowych, koniecznie zapoznaj się z poradnikiem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *