E-booki już od kilku lat podbijają świat. Poza czytnikami należącymi do moli książkowych swoje miejsce znalazły również w świecie content marketingu. W końcu to dosyć łatwy i szybki sposób na budowanie eksperckiego wizerunku marki i zdobycia nowego grona odbiorców. Dlatego warto wiedzieć, na czym polega poprawne pisanie e-booków. Zapraszamy do lektury!

Dobry plan to podstawa

Zanim przystąpicie do pisania e-booków, zastanówcie się, jaki cel marketingowy ma spełniać Wasze dzieło. Promocja usługi? Promocja produktu? Zebranie adresów e-mail do newslettera? A może po prostu budowanie eksperckiego wizerunku? Od wybranego przez Was celu będzie zależeć sposób przekazania informacji oraz charakter i długość treści zawartej w e-booku.

W przypadku budowania wizerunku kluczową rolę grają specjalistyczne, branżowe informacje, które nie cieszą się dużą poczytnością wśród odbiorców. Ich zadaniem jest przekonanie potencjalnych klientów do dokonania zakupu właśnie u Was, ponieważ Wasza marka jest lepszym ekspertem od konkurencji. Inaczej będzie w przypadku e-mail marketingu – aby zachęcić odbiorcę, do podania swojego adresu, należy przygotować tzw. poczytajkę.

Jak widzicie określenie celu oraz grupy docelowej, to najważniejszy aspekt teoretyczny pisania e-booka. A teraz przejdźmy do praktyki.

Pisanie e-booków – praktyczne wskazówki

Omówiliśmy już przygotowanie do pisania, to teraz czas na część praktyczną. Przed Wami kilka wskazówek jak napisać profesjonalny e-book.

Przystępny język

E-book, niezależnie od określonego celu marketingowego, powinien być napisany w języku, który zrozumie każdy. Używanie specjalistycznych określeń, które zrozumieją jedynie osoby pracujące w danej branży, może znacząco ograniczyć grono odbiorców.

Wystarczy rzucić okiem na autentyczne recenzje e-booków. Prawie każda z nich zawiera fragment omawiający przystępność języka, zarówno w negatywnym, jak i pozytywnym aspekcie. Specjalistyczne terminy nie cieszą się dużą popularnością (szczególnie, jeśli nie zamieścimy ich definicji bądź tłumaczeń), natomiast język prosty, logiczny, klarowny, często wręcz łopatologiczny – zbiera najwięcej pochwał.

Przejrzysta struktura

Przystępny język to jedynie połowa sukcesu. Liczy się również wymiar estetyczny. Przypomnijcie sobie czasy szkolne, kiedy musieliście czytać długie, nużące lektury. Zapewne nie wspominacie tego za dobrze.

Zamiast skazywać swoich czytelników na długie blogi tekstu – zaszalejcie z funkcjami formatowania!

  • Listy punktowania
  • Listy numeryczne
  • „Cytaty”
  • Wyróżnienia i pogrubienia
  • Kursywa

Skorzystanie z tych funkcji, sprawi, że Wasz e-book będzie przyciągał nie tylko treścią, ale i wyglądem. Co więcej, taka forma pozwoli na zapamiętanie większej ilości informacji. Strukturę zawsze można poprawiać na bieżąco, ale warto mieć gotowy zarys, już przed rozpoczęciem prac.

Bibliografia

Podczas pisania dowolnego rodzaju treści, jeśli nie korzystacie jedynie z własnej wiedzy lub badań, należy zamieścić bibliografię – tytuły materiałów, z których korzystaliście wraz z autorami.

W dzisiejszych czasach odkrycie nowych zjawisk jest zwykle wynikiem bazowania na przeszłych badaniach lub ich pogłębieniem. O zamieszczeniu źródeł należy pamiętać nie tylko ze względu na szacunek do autora źródła, ale głównie dlatego, że wynika to ze standardów naukowych, które wręcz obligują do dodania bibliografii.

Pisanie e-booków – podsumowanie

Powyżej przedstawiliśmy najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać podczas pisania e-booków.

  • Dobry plan działania – określenie celu marketingowego i grupy docelowej.
  • Zachęcenie odbiorców – przystępny język i atrakcyjna szata graficzna.

Jednak samo stworzenie profesjonalnego e-booka, to dopiero początek zabawy. Później należy jeszcze zadbać o strategię dystrybucji oraz dokładną analizę rynkową, aby określić popyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *